موسسه آموزش عالی آزاد صدر با مجوز رسمی از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

GRE

دوره ­های آمادگی آزمون GRE

Graduate Records Examination

دانشجوهایی که قصد دارند از دانشگاه های آمریکای شمالی پذیرش بگیرند، حتماً از اهمیت نمره آزمون (GRE) جی آر ای آگاه هستند. در حقیقت آزمون(Graduate Record Examination) GRE ، یکی از امتحانات زبان است که نمره آن معیار سنجش دانش زبانی و استعداد تحصیلی  در بسیاری از دانشگاه‌های جهان به هنگام ارزیابی مدارک پذیرش دانشجویان می‌باشد. نمره این آزمون جزء مدارک الزامی برای ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس (Master) و دکترا (PhD) در تمامی دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا بوده و کسب نتیجه خوب در این آزمون می‌تواند به عنوان وجه تمایز شما از دیگر داوطلبین باشد.

افرادی که دارای هر یک از مدارک تافل یا آیلتس هستند، با شرکت در آزمون GRE General شایستگی خود را برای ورود به مقطع فوق لیسانس و دکترا برای دانشگاه روشن می‌سازند، عدم درخواست دانشگاه برای ارائه مدرک GRE توسط دانشجو در موارد بسیار نادری پیش آمده است. هر چنند که در مورد دانشگاه های کانادا و اروپا، داشتن این مدرک جز مدارک الزامی برای اخذ پذیرش در تمام دانشگاه‌ها نیست اما با داشتن این مدرک شانس شما در گرفتن پذیرش و فاند (کمک هزینه تحصیلی) در دانشگاه هایی که رتبه آکادمیک خیلی خوبی دارند به شدت افزایش می­یابد.

در رابطه با اهمیت آزمون GRE برخی معتقدند که داشتن نمره بالا در این آزمون می‌تواند بهترین جایگزین برای جبران معدل دوره کارشناسی باشد و این نقطه ضعف را پوشش دهد. بنابراین با توجه به نکات مطرح شده می‌توان انتظار داشت که به همان اندازه که این آزمون اهمیت دارد، به‌دست آوردن نمره بالا نیز در آن دشوار است و نیاز به توانایی ذهنی قوی و سختکوشی بسیار دارد. با یک نمره بالا در آزمون جی آر ای علاوه بر جبران شدن معدل پایین لیسانس، شانس شما در گرفتن پذیرش و فاند (کمک هزینه تحصیلی) در دانشگاه هایی که رتبه آکادمیک خیلی خوبی دارند به شدت افزایش می­یابد. کلاس های (آمادگی) جی آر ای فرصتی است فوق العاده، برای اینکه خودتان را برای گرفتن چنین نمره ای آماده کنید.

ساختار آزمون جی آر ای

تمامی مهارت هایی که در آزمون جی آر ای تست می شوند در کلاس های آمادگی جی آر ای تدریس می شوند. آزمون جی آر ای سه مهارت اصلی را در سه بخش زیر تست می کند:

 • Analytical Writing
 • Verbal Reasoning
 • Quantitative Reasoning

در حقیقت این آزمون دارای ۳ قسمت نوشتاری تحلیلی، درک واژگان و ریاضیات می‌باشد.

اولین بخش آزمون جی آر ای بخش نوشتاری تحلیلی (Analytical Writing) است. به طور ساده اگر بخواهیم بگوییم، در این بخش مهارت شما در تحلیل موضوعات و شناسایی سفسطه های موجود در یک متن انگلیسی تست می شوند. قسمت نوشتاری تحلیلی شامل نوشتن ۲ انشا می‌باشد که هرکدام دارای ۳۰ دقیقه زمان است. نمره این بخش از ۶ محاسبه می‌شود.

بخش Verbal Reasoning مربوط به درک مطلب و دامنه لغات است. در این بخش هم دامنه لغات شما به طور مجزا سنجیده می شود و هم توانایی درک مطلب و قدرت استدلال شما به زبان انگلیسی تست می شوند. سوالات بخش درک واژگان شامل ۲ سری سؤال ۲۰ تایی است که باید در ۳۰ دقیقه پاسخ داده شود. نمره این بخش بین ۱۳۰–۱۷۰ محاسبه می‌شود.

بخش Quantitative Reasoning هم مهارت استدلال ریاضیاتی شما را مورد آزمایش قرار می دهد. مباحث ریاضی این قسمت نسبتا ساده‌ است و توانایی‌های ابتدایی دانش پژوه را مورد سنجش قرار می­دهد. سرعت عمل و تسلط کامل بر تمام مباحثی که ممکن است در آزمون جی آر ای مطرح بشوند برای گرفتن یک نمره عالی در بخش ریاضیات جی آر ای (GRE Quantitative Reasoning) ضروری است و نباید این بخش را دست کم بگیرید. سؤالات مربوط به آزمون ریاضی شامل ۲ سری سؤال ۲۰ تایی است که در ۳۵ دقیقه باید پاسخ داده شود، نمره این بخش بین ۱۳۰–۱۷۰ محاسبه می‌شود.

در جداول زیر ساختار بنیادین آزمون به صورت خلاصه تشریح شده است:

                             جدول (2)

 سه بخش اصلی امتحان جی آر ای

بخش اول: نوشتاری تحلیلی (Analytical Writing)

با توجه به دانشگاهی که قرار است اپلای کنید، نمره  شما دراین بخش می­تواند بسیار سرنوشت ساز باشد. بخش نوشتاری آزمون جی آر ای از دو قسمت زیر تشکیل شده است:

 1. بخش Argument
 2. بخش Issue

در بخش Argument، شما باید یک پاراگراف را بخوانید و ایراد های منطقی آن را پیدا کنید و با توجه به مواردی که در سوال پرسیده شده این ایراد های منطقی را در نوشتار خودتان گزارش کنید. در دوره­های آمادگی آزمون جی آر ای ابتدا به شما تمامی ایراد های منطقی رایج در آزمون آموزش داده خواهد شد و نحوه پیدا کردن این ایراد ها در تعداد خیلی زیادی از سوال های واقعی آزمون جی آر ای نشان داده خواهد شد. بعد از اینکه کار ما در کلاس با این بخش از آزمون جی آر ای تمام بشود، شما به راحتی می­توانید در هر سوال Argument ایرادهایی پیدا کنید و با انتخاب سه تا از ایرادهای بزرگ یک متن عالی بنویسید. اگر می خواهید یک Argument خیلی خوب بنویسید، باید بتوانید ایرادهای منطقی را در سطوح مختلف (کلمات، مفاهیم، نتیجه گیری) پیدا کنید. در کلاس به شما آموزش داده می­شود چطور متن­ها را به شکل انتقادی ببینید و در سریع ترین زمان ممکن ایرادها را پیدا کنید.

بخش Issue در GRE از جهاتی شبیه بخش Independent آزمون تافل یا آیلتس است. از این نظر که در بخش Issue شما باید نظر خودتان را در مورد یک موضوع بنویسید. البته گرفتن یک نمره خوب در این بخش کار راحتی نیست و نیازمند یادگیری روش نگارش درست و تمرین کافی است. در کلاس­های جی آر ای برای این بخش قالب­هایی از پیش آماده شده به دانش پژوهان آموزش داده خواهد شد که با قرار دادن ایده های خودشان در این قالب ها می­توانند در زمان ۳۰ دقیقه داده شده در آزمون یک متن قوی بنویسند. کتاب Ace the GRE writing Assessment و فصل آخر کتاب Official GRE Verbal Reasoning Practice Questions اساس کلاس در بخش نوشتاری تحلیلی هستند.

لیستی از سوال­های Argument و Issue در سایت ETS منتشر شده است و سوالات آزمون بر اساس همین لیست است. به دانش پژوهانی که در کلاس آمادگی جی آر ای  شرکت می­کنند، لیستی برگزیده از سوال­ها در هر دو بخش به همراه ایرادهای منطقی تک تک سوال های Argument داده خواهد شد تا با استفاده از این اطلاعات مطمئن باشند در این بخش از GRE نتیجه­ای عالی می­گیرند.

بخش دوم: درک واژگان (Verbal Reasoning)

بخش درک واژگان آزمون جی آر ای شاید از نظر اکثر دانش پژوهان سخت ترین بخش این آزمون باشد. در این بخش توانایی شما در درک و استدلال متون به زبان انگلیسی و همچنین میزان دامنه لغات شما سنجیده می­شود. به طور کلی می­توان سوال های این بخش را به سه نوع تقسیم کرد:

 1. Text Completion (About 12 Questions)
 2. Sentence Equivalence (About 8 Questions)
 3. Reading Comprehension (About 20 Questions)

در دوره­های آمادگی برای آزمون جی آر ای بعد از معرفی هر یک از این انواع سوال­ها، تکنیک­های لازم برای پیدا کردن پاسخ­های صحیح به شما آموزش داده می­شود. به عنوان مثال، در بخش Reading Comprehension یا همان درک مطلب شما یاد خواهید گرفت چطور GRE با کلمات بازی می­کند تا گزینه­های غلط تولید کند. هچنین یاد می­گیرید چطور باید به صورت بهینه متن­ها را طوری بخوانید تا در انتهای آزمون وقت کم نیاورید. حدود 20 سوال در کل آزمون یعنی نصف سوالات قسمت واژگان به این بخش اختصاص دارد.

برای سوال های Text Completion هم به شما آموزش داده می­شود چطور از روی ساختار جمله­ها کلمه­ای که باید در جای خالی قرار بگیرد را حدس بزنید و به راحتی از میان گزینه­های داده شده پیدا کنید. حدود 12 سوال در کل آزمون به این بخش اختصاص دارد.

بعضی از دانش پژوهان وقتی به سوال های Text Completion می­رسند فقط بارها و بارها متن را می­خوانند و بعد به سراغ گزینه­ها می روند و یکی یکی آنها را چک می­کنند تا گزینه صحیح را پیدا کنند. این کار به شدت وقت­گیر است و به همین خاطر در آزمون جی آر ای “وقت کم آوردن” یکی از شایع­ترین مشکلات دانش پژوهان است. پس با یادگیری روش درست پاسخ دادن به این سوال­ها شما می­توانید وقت زیادی را برای سایر سوال­های بخش واژگان ذخیره کنید. حدود 8 سوال در کل آزمون به این بخش اختصاص دارد.

کتاب Official GRE Verbal Reasoning Practice Questions  اساس کلاس جی آر ای در بخش واژگان است. کلیه مثال­های فرد این کتاب­ مورد بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین در این کلاس­ها، به کمک بهترین روش­های یادگیری لغت (آشنایی با ریشه­ها)، یک مجموعه ارزشمند لغت آموزش داده خواهد شد.

لغات منهتن (دو سری 500 تایی) و یا مجموعه لغات Verbal Advantage مجموعه لغات پیشنهادی هستند.

بخش سوم: ریاضی (Quantitative Reasoning)

ریاضی یکی دیگر از بخش های آزمون جی آر ای است.

برای کلاس ریاضی جی آر ای یک مجموعه آموزشی کامل طراحی شده است. در کلاس هر چیزی که برای گرفتن نمره عالی در ریاضی GRE لازم دارید را از پایه تا پیشرفته به شما آموزش داده خواهد شد. تمام آموزش­های این بخش با مثال ها و تمرین های فراوان همراه هستند تا هر چیزی که در کلاس درس داده می­شود در همان کلاس برای دانش پژوه تثبیت شود. همچنین، بعد از اینکه کلاس تمام شد تمرین هایی به دانش پژوهان داده می شود تا بین جلسات و در خانه هم بتوانند بطور مستمر در حال یادگیری و تکرار مفاهیم تدریس شده در کلاس باشند.

چون آموزش ریاضیات جی آر ای در کلاس های جی آر ای کامل و جامع است، با یادگیری موضوعات تدریس شده در کلاس، تمامی دانش پژوهان می توانند همه سوال های موجود در نمونه سوال های واقعی آزمون که توسط ETS منتشر شده را حل کنند.

یعنی دیگر برای حل هیچکدام از سوال های موجود در کتاب

 

Official GRE Quantitative Reasoning Practice Questions

نیازی به یادگیری حتی یک موضوع جدید نخواهند داشت. همچنین دانش پژوهان عزیز در کلاس با تمامی نکات موجود در جزوات GRE Math Conventions و GRE Math Review آشنا خواهند شد. به علاوه یک دیکشنری کوچولو در جهت یادگیری هر چه بهتر لغات به دانش پژوهان داده خواهد شد.

خاطر نشان می­شود که هر دوره کلاس جی آر ای، همچنین شامل سه آزمون جهت سنجش هر چه بهر توانایی دانش پژوهان است.  این آزمون­ها با وجود کامپیوتری بودن آزمون اصلی، در جهت آشنایی با نحوه فکر کردن شما  و مشاهده­ی روش­های شما در حل سوالات به صورت کتبی برگزار خواهند شد. است. به علاوه دو آزمون به صورت کامپیوتری در اختیار شما قرار داده می­شود تا به کمک آن­ها مهارت­های خود را افزایش دهید. لطفا توجه کنید که در جهت افزایش مهارت­های دانش پژوهان، حتما می­بایست نیمی از زمان مطالعه به صورت کامپیوتری باشد. کتاب­های

The Official Guide to the GRE ® revised General Test

GRE Manhattan (GRE Practice Problems)

Nova GRE Math Bible

منابع ارزشمندی هستند که در صورت لزوم با توجه به سطح دانش پژوهان به آن­ها پیشنهاد می­شود.

هزینه، زمان و نحوه ثبت نام آزمون  GRE General

برای ثبت نام آزمون GRE General نیازمند طی کردن مراحل ثبت نام در سایت ETS هستید، این مراحل با پرداخت هزینه آزمون به اتمام می‌رسد و ثبت نام شما نهایی می‌شود. جهت شرکت در این آزمون، ابتدا می‌بایست در سایت ETS یک حساب کاربری (بخش GRE سایت ETS) ایجاد کنید. توجه نمایید در صورتی که سابقا برای آزمون تافل در ETS اکانت داشته‌اید، می‌توانید با مشخصات همان اکانت وارد شوید اما پس از ورود باید پروفایل امتحان GRE را تکمیل کنید. پس از انتخاب مرکز و تاریخ آزمون خود به صفحه پرداخت با مسترکارت یا ویزا‌‌کارت خواهید رسید و بعد از پرداخت، ثبت نام شما نهایی خواهد شد.

هزینه ثبت نام آزمون GRE General  در حال حاضر برابر با 205  دلار آمریکا می‌باشد اما در صورتی که بخواهید به صورت (Late) یعنی به طور معمول از یک هفته تا چهار روز مانده به آزمون ثبت نام کنید، هزینه­ی آن 230 دلار خواهد بود. این آزمون به طور تقریبی هر هفته در شهرهای مختلف در داخل کشور برگزار می‌شود و شما می‌توانید جهت آگاهی از مراکز، زمان‌ها و ظرفیت‌های باز به بخش مربوطه در وب سایت ETS مراجعه نمایید.

سایت ETS برای پرداخت هزینه آزمون GRE General دو شیوه در نظر گرفته است که شامل پرداخت از طریق ویزا‌کارت و پرداخت از طریق ووچر (Voucher) است. روش پرداخت با ووچر، بدین صورت است که پس از خرید ووچر از مراکز مربوطه، یک کد در اختیار شما قرار می‌گیرد و در مرحله پرداخت هزینه ثبت نام، آن کد را در فرم مربوطه وارد می‌نمایید و پرداخت شما تکمیل می‌شود. همچنین شما می‌توانید از روش دیگر و با داشتن یک کارت ارزی (ویزا‌‌‌کارت/مسترکارت) نسبت به پرداخت هزینه آزمون اقدام کنید.

 

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، همکاران ما در موسسه آموزش عالی صدر (Sadr Institute of Higher Education) با افتخار راهنمای شما خواهند بود.

نکاتی پیرامون آزمون  GRE General

 • در زمان ورود به محل برگزاری آزمون، به همراه داشتن تلفن همراه، کاغذ، ماشین حساب، هر نوع خودکار یا روان نویس و یا مداد ممنوع است. نماینده ETS که در محل آزمون حاضر است، کاغذ و مداد در اختیار شما خواهد گذاشت و ماشین حساب آنلاینی نیز روی مانیتور شما جهت انجام محاسبات در دسترس می‌باشد.
 • نتیجه آزمون بین 10 تا 15 روز پس از آزمون در حساب کاربری شما در سایت ETS قابل دسترس است. نتیجه آزمون GRE به مدت 5 سال معتبر است. شما می‌توانید گزارش نمره (Report) امتحان خود را برای 4 دانشگاه به صورت رایگان ارسال کنید. از آنجا که می‌بایست در روز امتحان مشخصات این دانشگاه ها را به صورت آنلاین وارد کنید، لذا این مشخصات را در روز آزمون به همراه داشته باشید.
 • در صورتی که به هر دلیلی بخواهید ثبت نام خود را لغو کنید، تا 4 روز پیش از تاریخ آزمون فرصت خواهید داشت. پس از لغو آزمون، بازگشت پول (Refund) تحت شرایط زیر انجام می‌شود:
  • نهایتا 50 درصد از هزینه آزمون به شما بازگردانده می‌شود.
  • مبنای هزینه آزمون، مبلغ ثبت نام به صورت Regular deadline است و چنانچه شما به صورت Late ثبت نام کرده باشید، نیمی از هزینه Regular به شما بازگردانده می‌شود.
 • نماینده ETS جهت احراز هویت شما، کارت ملی یا گذرنامه شما را بررسی می‌کند، بنابراین حتما این مدارک را به همراه داشته باشید. شناسنامه برای احراز هویت قابل قبول نیست. پس از احراز هویت، یک عکس با وب کم از شما گرفته می‌شود و کامپیوتری که باید با آن آزمون را انجام دهید تعیین می‌شود.
 • در انتهای آزمون، نتایج بخش­های Verbal و Quantitative برای شما نمایش داده می‌شود، اما این نمرات، نمره رسمی و قابل استناد نیست.
 • داوطلبان هشت رشته تحصیلی علاوه بر نمره آزمون GRE Generalلازم است نمره آزمون GRE Subject را نیز داشته باشند، این رشته‌ها در ادامه نام برده شده است. شما می‌توانید با کلیک بر روی نام هر رشته، اطلاعات کاملی از قبیل تعداد سوالات، دروس امتحانی آزمون و درصد تعداد سوالات برای هر درس و همچنین فایل راهنما و تمرینی مربوط به آن رشته را مشاهده نمایید. این رشته‌ها عبارتند از:  روانشناسی، فیزیک، ریاضی، زیست شناسی، بیوشیمی، زیست شناسی سلولی و مولکولی، شیمی و ادبیات انگلیسی می‌باشد.
 • یک جایگزین برای نمره آزمون جی آر ای، نمره "آزمون GMAT " است که بیشتر مربوط به رشته­های Business است.

 

نحوه برگزاری کلاس­های جی آر ای

در کلاس جی آر ای ما روی هر سه بخش بالا کار می کنیم. البته به دلیل ماهیت این آزمون هر سه مهارت آزمون جی آر ای به صورت مجزا ارائه می شوند و جلسات کلاس های این سه مهارت همواره بصورت جداگانه یا همان “تک مهارتی” برگزار می شوند. در حقیقت یکی از ویژگی های دوره های برگزار شده توسط موسسه تک مهارتی بودن جلسات کلاس جی آر ای است.

هزینه و زمان بندی کلاس­های جی آر ای: